Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Siedleckie SLD aktywne w projekcie "Polska X 49"

dodano 2014-01-21 12:55 w kategorii: Akcje

O szczegółach zakładającego powrót do starego podziału administracyjnego projektu "Polska x 49" w sobotę 19 stycznia, na konferencji prasowej mówili siedleccy i warszawscy działacze SLD.
 
Siedlce odwiedziła Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej SLD Paulina Piechna-Więckiewicz i była poseł SLD Katarzyna Piekarska. Towarzyszył im szef siedleckiej SLD Zbigniew Stąsiek i Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej SLD w Siedlcach Maciej Drabio. Polityków wspierali związkowcy z siedleckiego Mostostalu i studenci Uniwersytetu Humanistyczno–Przyrodniczego. Paulina Piechna-Więckiewicz przedstawiła argumenty, które posłużyły kierownictwu SLD do wyjścia z Projektem "Polska X 49". Działania naszej Partii  nakierowane są na człowieka i sprawiedliwość społeczną. Obecny podział administracyjny kraju nie tylko utrzymuje rozwarstwienie na Polskę A i B, ale jeszcze pogłębia te dysproporcje.
 
Przewodniczący SLD w Siedlcach w swojej wypowiedzi uzmysłowił jak wiele straciły Siedlce oraz mieszkańcy miast i wsi terenu byłego województwa siedleckiego po  utracie statusu województwa. Skupiając się chociażby na jednym z elementów - urzędach, jednym tchem przypomniał o likwidacji w Siedlcach Urzędu Wojewódzkiego, Izby Skarbowej, Komendy Wojewódzkiej PSP, Komendy Wojewódzkiej Policji, Kuratorium Oświaty, Państwowej Służby Ochrony Zabytków, Urzędu Kontroli Skarbowej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, Sądu Wojewódzkiego i Prokuratury Wojewódzkiej. Upłynęło na tyle dużo czasu, że można już porównać, wyciągnąć wnioski i zadać pytanie: co się stało z miastami, będącymi kiedyś stolicami województw? Są dostępne wyniki badań, są dane. Na liście największych beneficjentów perspektywy budżetowej 2007 – 2013 nie ma żadnej byłej stolicy województwa. Jak nadmieniła Katarzyna Piekarska - konsekwencje są takie, że te miasta rzeczywiście umierają; młodzi ludzie z nich uciekają, bo nie mają tu żadnych perspektyw.
 
Zdajemy sobie sprawę, że wcielenie w życie naszego Projektu "Polska X 49" nie będzie procesem natychmiastowym - mówił Zbigniew Stąsiek. Mając tego świadomość chciałbym zaznaczyć obecność na dzisiejszej konferencji prasowej młodych pracowników i studentów naszej siedleckiej Uczelni (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny) oraz członków FMS oraz SLD, dla których przyszłość ich miasta jest bardzo ważna - kontynuował. 
 
Bezpośrednio po  Konferencji Prasowej jej uczestnicy wzięli udział w demonstracji z plakatami „ JESTEM Z WOJEWÓDZTWA SIEDLECKIEGO” pod budynkiem byłego Urzędu Wojewódzkiego.
 
Siedleckie SLD chce zaprosić siedlczan do zabrania głosu w sprawie Projektu Polska x 49. W najbliższych dniach przedstawiciele Partii będą losowo przeprowadzać ankiety wśród mieszkańców miasta. Ankiety będzie można również wypełnić w siedzibie SLD na ul. 3 maja 28. 


Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  3 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.